Poloha:
Dánske kráľovstvo je najmenšou škandinávskou, ale s Grónskom druhou najväčšou európskou krajinou (Grónsko patrí zemepisne k Amerike). Obmýva ho Baltské more a Severné more.Dánsko sa rozprestiera severne od Nemecka, juhozápadne od Švédska a južne od Nórska na Jutskom polostrove a na ďalších 474 väčších či menších ostrovoch (medzi najväčšie ostrovy patria: Sjaelland, Fyn, Lolland, Falster, Langeland) na severozápade Európy na sever od Nemecka. Hoci vyše dve tretiny z celej rozlohy územia pripadajú na Jutský polostrov, má Dánsko viaceré črty ostrovného štátu. K Dánsku patria aj Faerské ostrovy a Grónsko. Väčšina z dánskych ostrovov nie je osídlená.
Povrch:
V Dánsku cítiť more doslova všade. Dánsko je rovinatá krajina bez akéhokoľvek pohoria, kde najvyšší bod Yding Skovhoj siaha do výšky len 173 m n. m. Povrch Dánska v minulosti formovalo more a ľadovce. More ukladalo piesok a štrk, z čoho vznikli morské sedimenty a tie sa stali základom tejto časti pevniny. V dobách ľadových krajinu formoval ľadovec. Ľadovcové nánosy prekryli pôvodné morské sedimenty a vznikli morény. V tomto období tvoria morény v Dánsku ľahko rozoznateľné vyvýšeniny. Vrcholom jednej z morén je aj najvyšší bod krajiny.
Podnebie:
Dánsko sa nachádza v miernom podnebnom pásme. Priemerné teploty namerané v Kodani sa pohybujú okolo 0 °C v januári a v júli je to 17 °C. V Kodani spadne 800 mm dažďových zrážok ročne.
Veľa lyžiarov veru v Dánsku nevyrastá, pretože ozajstná zima sa vyskytuje iba na vrchoch. Krajina je totiž pod vplyvom oceánu a priemerná januárová teplota sa pohybuje okolo 0 °C, čo je o 3 – 4 °C vyššie ako u nás. Lenže oceán vplýva na Dánsko i v lete, a to už nie je veľmi príjemné. Pri priemerných teplotách 16 – 18 °C je tam až o štvrtinu menej slnečných dní ako u nás.
Vodstvo:
V Dánsku sa nachádza hustá riečna sieť krátkych vodnatých tokov, najznámejšou riekou je Gudena.